URSCA

2019 URSCA Summit Award Winners

The 16th annual A&S Summit for Undergraduate Research, Scholarship, and Creative Activity (URSCA) was held April 12, 2019, in Moody Music Hall.

Download list of award winners as a printable PDF.

Oral Presentations

Humanities and Fine Arts

1st Place, Dr. Laura Busenlehner Award, $500 total

MOLLY BUFFINGTON
Department: Modern Languages and Classics
Faculty Mentor: Kirk Summers
(Modern Languages and Classics)
A War of Words: The Lutheran-Calvinist Debate on Acts 3:21 and the Eucharist

2nd Place, $300 total

SOFIA DE FARIA
Department: Religious Studies
Faculty Mentor: Theodore Trost
(Religious Studies)
Doctrine, Practice, & Hispanic Catholics in the South: A Preliminary Investigation

3rd Place, $200 total

GRAY WOOD
Department: Modern Languages and Classics
Faculty Mentor: Kelly Shannon-Henderson
A Study of Deified Roman Emperors’ Titles in Roman Literature

4th Place, $100 total

JACOB INGLIS
Department: Political Science
Faculty Mentor: Steven Ramey
(Religious Studies)
National Identity and the Construction of National Groups in the South Korean Public Sphere

Natural Sciences and Mathematics

1st Place, Dr. Laura Busenlehner Award, $500 total

HOPE BURNHAM
Department: Chemistry
Faculty Mentors: Shane Street (Chemistry)
David Dixon (Chemistry)
A Phase-Changing Borane Containing Fuel

2nd Place, $300 total

LAUREN HARPER
Department: Biological Sciences
Faculty Mentor: Stanislava Chtarbanova
(Biological Sciences)
Investigation of NF-KB pathways following brain infection in Drosophila

3rd Place, $200 total

TYLER MORGAN
Department: Chemistry
Faculty Mentor: Silas Blackstock (Chemistry)
Effects of ortho-fluorination on bis-(azobenzene)amine molecular switching

4th Place, $100 total

GARRISON HUGHES
Department: Biological Sciences
Faculty Mentor: Stephen Secor
(Biological Sciences)
After 100 million years of carnivory, snakes can still regulate blood glucose

Honorable Mentions

KYLE MAAS
Department: Biological Sciences
Faculty Mentor: Ryan Earley
(Biological Sciences)
Embryonic Exposure to Endocrine Disrupting Compounds: Behavioral and Physiological Consequences in Mangrove Rivulus Fish, Kryptolebias marmoratus

ASHLEY EBERLY
Department: Chemistry
Faculty Mentor: David Dixon (Chemistry)
Predicting the Properties and Covalency of High Oxidation State An(OH)x Complexes

Social Sciences

1st Place, Dr. Laura Busenlehner Award, $500 total

MATHEW CIESLA
Department: New College
Faculty Mentor: Spyridoula Cheimariou
(Communicative Disorders)
Lexico-Semantic Integration in Late, Elementary English-Spanish Bilinguals: An N400 Study.

2nd Place, $300 total

JASON CASTILLO
Department: Political Science
Faculty Mentor: Richard Fording (Political Science)
The Effects of Insurer Competition on Healthcare Premiums

3rd Place, $200 total

MARGARET LAWSON
Department: History
Faculty Mentor: John Giggie (History)
Mississippi Memories: The Legacy of Lynching in Hinds County, 1880 to 1934

4th Place, $100 total

BOWEN GISSENDANER
Department: Religious Studies
Faculty Mentor: Steven Ramey (Religious Studies)
Han, Hui, and Uyghur: Ethnic Conflicts in the Chinese West

Poster Presentations

Humanities and Fine Arts

1st Place, Dr. Laura Busenlehner Award, $500 total

MARY GARRISON, Department: History
Faculty Mentor: John Giggie (History)
The Cartography of Southern Queerness

2nd Place, $300 total

LINDSEY HOWARD
Department: Theatre and Dance
Faculty Mentor: Sarah Barry (Theatre and Dance)
“IRL”- Dance at the Fringe

3rd Place, $200 total

OLIVIA WYATT
Department: History
Faculty Mentor: Heather Kopelson (History)
Exchange of Medical Knowledge in the British Colonies During the Early 18th Century

4th Place, $100 total

ABIGAYLE WILLIAMS
Department: Music
Faculty Mentor: Andrew Minear (Music)
The Effectiveness of Kinesthetic-Visual Exercises on the Expressivity, Accuracy, and Enjoyment of Singers in the Choral Rehearsal

Natural Sciences and Mathematics

1st Place, Dr. Laura Busenlehner Award, $500 total

ABBIE RUESY
RYAN O’ROURKE
Department: Biological Sciences and Psychology
Faculty Mentor: Laura Reed (Biological Sciences)
The Influence of Natural Diet and Microbiota Community on Metabolic Phenotype of Drosophila melanogaster

2nd Place, $300 total

RYAN PARTAIN
Department: Biological Sciences
Faculty Mentor: Kevin Kocot (Biological Sciences)
Using microscopy and histology to describe a novel species of Wirenia (Mollusca, Aplacophora) from New Zealand.

3rd Place, $200 total

MADELINE VAJI
Department: Biological Sciences
Faculty Mentor: Kim Caldwell (Biological Sciences)
Guy Caldwell (Biological Sciences)
Investigating ApoE-associated regulation of neuroprotection and survival from AÎ.-mediated neurodegeneration in transgenic Caenorhabditis elegans.

4th Place, $100 total

CARTER BURTON
MALLORY MAZA
Department: Biological Sciences
Faculty Mentor: Katrina Ramonell
(Biological Sciences)
Influence of ATL9 Protein Expression on Fungal Infection of Arabidopsis

Social Sciences

1st Place, Dr. Laura Busenlehner Award, $500 total

ALYSSA DICK
Department: Psychology
Faculty Mentor: Joan Barth (Psychology)
He STEM, She STEM: Exploring Gender Differences in Academic Motivation for High Achieving Students

2nd Place, $300 total

ABIGAIL KAPPELMAN
Department: Anthropology
Faculty Mentor: Jason DeCaro (Anthropology)
Morbidity and Mortality in the United States: How Inequality Produces Health Disparities

3rd Place, $200 total

KYLIE SURGOT
Department: Anthropology
Faculty Mentor: William DeVoe (Anthropology)
Keith Jacobi (Anthropology)
Assessing Handedness and Individual Finger Dominance Between the Archaic and Mississippian Components of the Perry Site (1Lu25) from the Middle Tennessee River Valley of North Alabama

4th Place, $100 total

OLIVIA RUSH
ASHLYN COATS
ANNA PEEPLES
Department: Communicative Disorders
Faculty Mentor: Memorie Gosa
(Communicative Disorders)
Correlations Between Manufacturer’s Stages and IDDSI Levels for Commercially Available Baby Food